DGTR 19B-2D35-JHP-SL-Parting and grooving tools with high-pressure coolant and a user friendly side clamping mechanism for Swiss-type and automatic machines.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
DGTR 19B-2D35-JHP-SL
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | DGTR/L-B-D-JHP-SL |
| ToolType | Tool |
| Unit | I |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2303005 |
| ProductName | DGTR 19B-2D35-JHP-SL |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Parting and grooving tools with high-pressure coolant and a user friendly side clamping mechanism for Swiss-type and automatic machines. |
| FamilyShortDesc | Parting and Grooving Side Lock Type Tools with High-Pressure Coolant for CNC and Swiss Automatics |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2303005 |
| Remarks | DGN/R/L 1 mm inserts can also be mounted into pocket sizes 2 and 3. For insert depth capacity table and modification instructions for the 2 and 3 holder pockets, click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Parting & Grooving Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 1.0141 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2303005 |
| Body Width (WB) | 0.067" |
| Coolant Entry Thread Size (CNT) | 1/8"-28 BSPP |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 0.1" |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 0.075" |
| Head Length (LH) | 1.3" |
| Overall Height (OAH) | 1.1" |
| Overall Length (OAL) | 5.51" |
| Shank Height (H) | 3/4" |
| Shank Width (B) | 3/4" |
| Tool Assembly Length (LTA) | 1.69" |
| Work Piece Parting Diameter Maximum (CUTDIA) | 1.4" |