DGTR 20B-3D40-JHP-SL-MC-Parting and grooving side lock type tools with bottom inlets for high-pressure coolant and a user friendly side clamping mechanism.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
DGTR 20B-3D40-JHP-SL-MC
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | DGTR/L-B-D-JHP-SL-MC |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3328584 |
| ProductName | DGTR 20B-3D40-JHP-SL-MC |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Parting and grooving side lock type tools with bottom inlets for high-pressure coolant and a user friendly side clamping mechanism. |
| FamilyShortDesc | Parting and Grooving Side Lock Type Tools with Bottom Inlets for High-Pressure Coolant |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3328584 |
| Remarks | For insert depth capacity table and modification instructions for the holder pockets, click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.3690 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 3328584 |
| Body Width (WB) | 2.4 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 3.18 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 3 mm |
| Functional Width (WF) | 18.8 mm |
| Head Length (LH) | 35.6 mm |
| Overall Height (OAH) | 28.1 mm |
| Overall Length (OAL) | 105.6 mm |
| Shank Height (H) | 20 mm |
| Shank Width (B) | 20 mm |
| Tool Assembly Length (LTA) | 46.4 mm |
| Work Piece Parting Diameter Maximum (CUTDIA) | 40 mm |