DGTR 25B-2D35-Integral shank, reinforced (with and without coolant holes) parting and grooving tools for double-ended inserts.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
DGTR 25B-2D35
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | DGTR/L-B/BC-D |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2301394 |
| ProductName | DGTR 25B-2D35 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Integral shank, reinforced (with and without coolant holes) parting and grooving tools for double-ended inserts. |
| FamilyShortDesc | Integral Shank Reinforced Parting and Grooving Tools Especially for DGNC Type of Inserts |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2301394 |
| Remarks | Important: 1.4 mm width inserts should be used only on tools for 1.4 mm specific width tools DGN/R/L 1 mm inserts can also be mounted into pocket sizes 2 and 3. For insert depth capacity table and modification instructions for the 2 and 3 holder pockets, click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Parting & Grooving Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.6490 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2301394 |
| Body Width (WB) | 1.6 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 17.5 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 2.5 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 1.9 mm |
| Head Length (LH) | 32.1 mm |
| Overall Length (OAL) | 140 mm |
| Shank Height (H) | 25 mm |
| Shank Width (B) | 25 mm |
| Tool Assembly Length (LTA) | 42.9 mm |