DR1000-3000-125-09-3D-N-DR-TWIST indexable square insert drills with coolant holes. Drilling depth 3xD.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
DR1000-3000-125-09-3D-N
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | DR-3D-N |
| ToolType | Tool |
| Unit | I |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3201840 |
| ProductName | DR1000-3000-125-09-3D-N |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | DR-TWIST indexable square insert drills with coolant holes. Drilling depth 3xD. |
| FamilyShortDesc | Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 3xD |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3201840 |
| Remarks | Hole tolerance D+.009/-.002 in average conditions applied. It can be higher or lower according to machine and tooling conditions For eccenter sleeves, see pages.. |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Drilling | |
| APP1Name | Drilling |
| ItemRemark | |
| Tool Type | indexable head drills |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 1.8254 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 3201840 |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 1-1/4" |
| Coolant Supply Property (CSP) | Coolant Thru |
| Cutting Diameter (DC) | 1" |
| Cutting Diameter Maximum (DCX) | 1.161" |
| Decimal Equivalent | 1" |
| Flange Diameter (DF) | 1.654" |
| Functional Length (LF) | 4.27" |
| Master Insert Identification (MIID) | SOMT 09T306-DT |
| Overall Length (OAL) | 7.3" |
| Protruding Length (LPR) | 4.3" |
| Shank Diameter Tolerance (TCDMM) | h6 |
| Shank Length (LS) | 3" |
| Usable Length (LU) | 3" |