DSD-EF 16.00-16.70-FTA-Deep single tube drills with external 4-start thread connection with triangular inserts, feature 3 chip splitting cutting edges and a wiper for high hole surface quality and high feed
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
DSD-EF 16.00-16.70-FTA
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | DSD-EF-FT |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3481053 |
| ProductName | DSD-EF 16.00-16.70-FTA |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Deep single tube drills with external 4-start thread connection with triangular inserts, feature 3 chip splitting cutting edges and a wiper for high hole surface quality and high feed |
| FamilyShortDesc | Deep Single Tube Drills with External Thread Connection with Triangular Inserts (16-40 dia.) |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3481053 |
| Remarks | Each item in the attached catalog page represents a diameter range Inserts and guide pads to be ordered separately Ordering example: DSD-EF 16.50-FT Tube designation: D14.00 - 15.59 mm, External 2-start thread D15.60 - 40.00 mm, External 4-start thread For suitable pads and inserts see More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Deep Drilling | |
| APP1Name | Deep Drilling |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Deep Hole / Gun Drill |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 3481053 |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 12.6 mm |
| Coolant Supply Property (CSP) | Coolant Thru |
| Cutting Diameter Maximum (DCX) | 16.7 mm |
| Cutting Diameter Minimum (DCN) | 16 mm |
| Overall Length (OAL) | 57.2 mm |