E-PWLNR 10-3 HEAD-Lever lock interchangeable boring heads for negative WNMG trigon inserts, clamped on a solid carbide shank.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
E-PWLNR 10-3 HEAD
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | E-PWLNR-HEAD |
| ToolType | Tool |
| Unit | I |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3602220 |
| ProductName | E-PWLNR 10-3 HEAD |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Lever lock interchangeable boring heads for negative WNMG trigon inserts, clamped on a solid carbide shank. |
| FamilyShortDesc | Lever Lock Interchangeable Boring Heads for Negative WNMG Trigon Inserts, Clamped on a Solid Carbide Shank |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3602220 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Int. 80° Trigon 95° Approach | |
| APP1Name | Int. 80° Trigon 95° Approach |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Internal Indexble -Turn Tool |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.1213 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3602220 |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 5/8" |
| Coolant Supply Property (CSP) | Coolant Thru |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Functional Width (WF) | 0.43" |
| Master Insert Identification (MIID) | WNMG 3-1-GN |
| Minimum Bore Diameter (DMIN) | 0.866" |
| Overall Length (OAL) | 7" |
| Rake Angle Axial (GAMP) | -6 Degrees |
| Rake Angle Radial (GAMF) | -14 Degrees |
| Reduced Body Diameter Length (LDRED) | 1.17" |
| Shank Height (H) | 0.59" |