E16 GHIR 25-3-Interchangeable heads for internal grooving and turning. Used on a solid carbide shank. Using GEMI and GEPI inserts in larger than 1.9 mm widths.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
E16 GHIR 25-3
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | E-GEHIR / E-GHIR |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2801337 |
| ProductName | E16 GHIR 25-3 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Interchangeable heads for internal grooving and turning. Used on a solid carbide shank. Using GEMI and GEPI inserts in larger than 1.9 mm widths. |
| FamilyShortDesc | Interchangeable Heads for Internal Grooving and Turning |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2801337 |
| Remarks | Left-hand heads on request The shank assembly is the same for right- and left-hand heads |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Int. Groove & Turn | Int. Grooving | Int. Grooving (side limit) | Int. Profiling | Threading (Int.) | |
| APP1Name | Int. Groove & Turn |
| APP2Name | Int. Grooving |
| APP3Name | Int. Grooving (side limit) |
| APP4Name | Int. Profiling |
| APP5Name | Threading (Int.) |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Indexable Turn & Groov Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0730 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2801337 |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 16 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 4 mm |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 3 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 2.4 mm |
| Functional Width (WF) | 12.8 mm |
| Minimum Bore Diameter (DMIN) | 25 mm |
| Overall Length (OAL) | 209 mm |