E16 PWLNR-06 HEAD-Lever lock interchangeable boring heads clamped on a solid carbide shank carrying negative WNMG trigon inserts.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
E16 PWLNR-06 HEAD
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | E-PWLNR/L-HEAD |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3602242 |
| ProductName | E16 PWLNR-06 HEAD |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Lever lock interchangeable boring heads clamped on a solid carbide shank carrying negative WNMG trigon inserts. |
| FamilyShortDesc | Lever Lock Interchangeable Boring Heads Clamped on a Solid Carbide Shank Carrying Negative WNMG Trigon Inserts |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3602242 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Int. 80° Trigon 95° Approach | |
| APP1Name | Int. 80° Trigon 95° Approach |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Internal Indexble -Turn Tool |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0530 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3602242 |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 16 mm |
| Coolant Supply Property (CSP) | Coolant Thru |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Functional Width (WF) | 11 mm |
| Master Insert Identification (MIID) | WNMG/WNGG 06T3 |
| Minimum Bore Diameter (DMIN) | 20 mm |
| Overall Length (OAL) | 200 mm |
| Rake Angle Axial (GAMP) | -14 Degrees |
| Rake Angle Radial (GAMF) | -6 Degrees |
| Reduced Body Diameter Length (LDRED) | 37 mm |
| Shank Height (H) | 15 mm |