FGHL 2525C-8A-Tools with internal coolant holes, very strong insert grip, used for interrupted cuts and back turning of aluminum wheels.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
FGHL 2525C-8A
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | FGHR/L |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2896051 |
| ProductName | FGHL 2525C-8A |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Tools with internal coolant holes, very strong insert grip, used for interrupted cuts and back turning of aluminum wheels. |
| FamilyShortDesc | Tools for Interrupted Cuts and Back Turning of Aluminum Wheels |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2896051 |
| Remarks | Upper jaw with hard coating to sustain chip deflection Note: For mounting and removing the inserts, click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Profiling | Ext. Turning Aluminum Wheels | |
| APP1Name | Ext. Profiling |
| APP2Name | Ext. Turning Aluminum Wheels |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Turn-Groove Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.8690 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2896051 |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 25 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Left Hand |
| Cutting Width (CW) | 8 mm |
| Functional Width (WF) | 22 mm |
| Head Length (LH) | 50 mm |
| Overall Length (OAL) | 170 mm |
| Shank Height (H) | 25 mm |
| Shank Width (B) | 25 mm |