FGHR 2525-6A-Tools with internal coolant holes, very strong insert grip, used for interrupted cuts and back turning of aluminum wheels.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
FGHR 2525-6A
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | FGHR/L |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2801274 |
| ProductName | FGHR 2525-6A |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Tools with internal coolant holes, very strong insert grip, used for interrupted cuts and back turning of aluminum wheels. |
| FamilyShortDesc | Tools for Interrupted Cuts and Back Turning of Aluminum Wheels |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2801274 |
| Remarks | Upper jaw with hard coating to sustain chip deflection Note: For mounting and removing the inserts, click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Profiling | Ext. Turning Aluminum Wheels | |
| APP1Name | Ext. Profiling |
| APP2Name | Ext. Turning Aluminum Wheels |
| ItemRemark | Without coolant hole |
| Tool Type | Turn-Groove Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.7200 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2801274 |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 20 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Cutting Width (CW) | 6 mm |
| Functional Width (WF) | 23 mm |
| Head Length (LH) | 39 mm |
| Overall Length (OAL) | 150 mm |
| Shank Height (H) | 25 mm |
| Shank Width (B) | 25 mm |