FSHDR 25-8-Tools with a very strong insert grip, for interrupted cuts and back turning aluminum wheels.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
FSHDR 25-8
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | FSHDR |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2801753 |
| ProductName | FSHDR 25-8 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Tools with a very strong insert grip, for interrupted cuts and back turning aluminum wheels. |
| FamilyShortDesc | Tools with a Very Strong Insert Grip for Interrupted Cuts and Back Turning Aluminum Wheels |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2801753 |
| Remarks | Clamping torque for FSHDR..-6: 7.5 Nxm, for FSHDR..-8: 10 Nxm |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Profiling | Ext. Turning Aluminum Wheels | |
| APP1Name | Ext. Profiling |
| APP2Name | Ext. Turning Aluminum Wheels |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Turn-Groove Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.8520 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2801753 |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 25.5 mm |
| Functional Width (WF) | 22.3 mm |
| Head Length (LH) | 51.5 mm |
| Overall Length (OAL) | 170 mm |
| Shank Height (H) | 25 mm |
| Shank Width (B) | 25 mm |