FSHDR 25.4-8-Tools with a very strong insert grip, for interrupted cuts and back turning aluminum wheels.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
FSHDR 25.4-8
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | FSHDR |
| ToolType | Tool |
| Unit | I |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2801751 |
| ProductName | FSHDR 25.4-8 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Tools with a very strong insert grip, for interrupted cuts and back turning aluminum wheels. |
| FamilyShortDesc | Tools with a Very Strong Insert Grip for Interrupted Cuts and Back Turning Aluminum Wheels |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2801751 |
| Remarks | Clamping torque for FSHDR..-6: 66 lbfxin, for FSHDR..-8: 88 lbfxin |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Profiling | Ext. Turning Aluminum Wheels | |
| APP1Name | Ext. Profiling |
| APP2Name | Ext. Turning Aluminum Wheels |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Turn-Groove Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 1.9224 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2801751 |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 1.004" |
| Functional Width (WF) | 0.89" |
| Head Length (LH) | 2.03" |
| Overall Length (OAL) | 6.7" |
| Shank Height (H) | 1" |
| Shank Width (B) | 1" |