GFT 1.6C-0.16 IC1028-Thin Parting, Grooving & Slitting single-ended inserts for soft materials. Cutting edge with a positive rake, used at low-to-medium feeds.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
GFT 1.6C-0.16 IC1028
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | GFT-C |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC3345793 |
| ProductName | GFT 1.6C-0.16 IC1028 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Thin Parting, Grooving & Slitting single-ended inserts for soft materials. Cutting edge with a positive rake, used at low-to-medium feeds. |
| FamilyShortDesc | Thin Parting, Grooving & Slitting Single-Ended Inserts for Soft Materials |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3345793 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | Side Slotting | Slitting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| APP3Name | Side Slotting |
| APP4Name | Slitting |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN+TiN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | HSK |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0017 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3345793 |
| Grade | IC1028 |
| Chip Breaker Type | C |
| Corner Radius (RE) | 0.16 mm |
| Cutting Width (CW) | 1.6 mm |
| Cutting Width Tolerance (+/-) (CWTOL) | 0.03 mm |
| Max. Grooving Feed (fg(max)) | 0.15 mm/rev |
| Min. Grooving Feed (fg(min)) | 0.05 mm/rev |