GHDL 25-4-JHP-Grooving and turning CUT-GRIP tools with channels for high-pressure coolant.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
GHDL 25-4-JHP
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | GHDR/L-JHP (short pocket) |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2801740 |
| ProductName | GHDL 25-4-JHP |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Grooving and turning CUT-GRIP tools with channels for high-pressure coolant. |
| FamilyShortDesc | Grooving and Turning Tools with Channels for High-Pressure Coolant |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2801740 |
| Remarks | For using TIP and GPV inserts, toolholder seat needs to be modified according to insert profile to ensure clearance When using GIVR/L inserts, tool holder's seat needs to be modified For more details click on More Info To control the clamping torque, use interchangeable key blades and adjustable torque handles (optional), for information, click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Ext. Grooving & Turning | Ext. Profiling | Parting | Pulley V Grooving | Threading (Ext.) Groove Turn T | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Ext. Grooving & Turning |
| APP3Name | Ext. Profiling |
| APP4Name | Parting |
| APP5Name | Pulley V Grooving |
| APP6Name | Threading (Ext.) Groove Turn T |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Turn-Groove Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.7050 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2801740 |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 10 mm |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 5 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 4 mm |
| Functional Width (WF) | 23.4 mm |
| Head Length (LH) | 45 mm |
| Overall Length (OAL) | 140 mm |
| Shank Height (H) | 25 mm |
| Shank Width (B) | 25 mm |