GHDL 31.7-8-JHP-CUT-GRIP tools with channels for high-pressure coolant for grooving and turning.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
GHDL 31.7-8-JHP
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | GHDR/L-JHP (long pocket) |
| ToolType | Tool |
| Unit | I |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2801807 |
| ProductName | GHDL 31.7-8-JHP |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | CUT-GRIP tools with channels for high-pressure coolant for grooving and turning. |
| FamilyShortDesc | CUT-GRIP Tools with Channels for High-Pressure Coolant for Grooving and Turning |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2801807 |
| Remarks | For more details click on More Info To control the clamping torque, use interchangeable key blades and adjustable torque handles (optional), for information, click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Ext. Grooving & Turning | Ext. Profiling | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Ext. Grooving & Turning |
| APP3Name | Ext. Profiling |
| APP4Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Parting & Grooving Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 2.8792 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2801807 |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 1" |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 0.327" |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 0.26" |
| Functional Width (WF) | 1.13" |
| Head Length (LH) | 2.19" |
| Overall Length (OAL) | 7" |
| Shank Height (H) | 1-1/4" |
| Shank Width (B) | 1-1/4" |