GHGR 20-3-External holders for deep grooving and parting
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
GHGR 20-3
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | GHGR/L |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2800263 |
| ProductName | GHGR 20-3 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | External holders for deep grooving and parting |
| FamilyShortDesc | External Holders for Deep Grooving and Parting |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2800263 |
| Remarks | For machining depth over 13 mm, a single-ended insert is required (GIM, GIMF,GIMY,GIMT,GIMN) CDX for grooving depth depends on part diameter Dmax For grooving a part with a diameter larger than CUTDIA, click on More Info For using TIP and GIVR/L inserts, tool holder seat needs to be modified according to insert profile to ensure clearance For key blades and adjustable torque handles information (optional), click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Back Turning | Ext. Grooving | Ext. Grooving & Turning | Ext. Profiling | Parting | Threading (Ext.) Groove Turn T | |
| APP1Name | Ext. Back Turning |
| APP2Name | Ext. Grooving |
| APP3Name | Ext. Grooving & Turning |
| APP4Name | Ext. Profiling |
| APP5Name | Parting |
| APP6Name | Threading (Ext.) Groove Turn T |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Turn-Groove Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.3760 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2800263 |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 20 mm |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 4 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 3 mm |
| Functional Width (WF) | 18.7 mm |
| Head Length (LH) | 36 mm |
| Overall Length (OAL) | 120 mm |
| Shank Height (H) | 20 mm |
| Shank Width (B) | 20 mm |