GHMR 20-CUT-GRIP toolholders for shallow radial and axial grooving. Light turning, small depth of cut (ap=0.1-0.5 mm), and small feed (f=0.1 mm/rev).
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
GHMR 20
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | GHMR/L |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2800446 |
| ProductName | GHMR 20 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | CUT-GRIP toolholders for shallow radial and axial grooving. Light turning, small depth of cut (ap=0.1-0.5 mm), and small feed (f=0.1 mm/rev). |
| FamilyShortDesc | Toolholders for Shallow Radial and Axial Grooving with Narrow and Special Profile Inserts |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2800446 |
| Remarks | For insert clamping instructions, click on More Info. To control the clamping torque, use interchangeable key blades and adjustable torque handles (optional), for information, click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Face Grooving Along Shaft | Pulley V Grooving | Threading (Ext.) Groove Turn T | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Face Grooving Along Shaft |
| APP3Name | Pulley V Grooving |
| APP4Name | Threading (Ext.) Groove Turn T |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Turn-Groove Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.4150 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2800446 |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 4.8 mm |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 6.4 mm |
| Functional Width (WF) | 18.5 mm |
| Head Length (LH) | 25 mm |
| Shank Height (H) | 20 mm |
| Shank Width (B) | 20 mm |