GHSL 16-3-JHP-SL-Grooving and turning tools with side lock mechanism and channels for high-pressure coolant. The tools were designed for Swiss-type and automatic machines.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
GHSL 16-3-JHP-SL
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | GHSR/L-JHP-SL |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2801935 |
| ProductName | GHSL 16-3-JHP-SL |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Grooving and turning tools with side lock mechanism and channels for high-pressure coolant. The tools were designed for Swiss-type and automatic machines. |
| FamilyShortDesc | Grooving and Turning Side Lock Tools with Channels for High-Pressure Coolant on Swiss-Type and Automatic Machines |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2801935 |
| Remarks | When using GIVR/L inserts, tool holder's seat needs to be modified For more details, click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Ext. Grooving & Turning | Ext. Profiling | Parting | Threading (Ext.) Groove Turn T | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Ext. Grooving & Turning |
| APP3Name | Ext. Profiling |
| APP4Name | Parting |
| APP5Name | Threading (Ext.) Groove Turn T |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Turn-Groove Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.2500 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2801935 |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 4 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 2.8 mm |
| Functional Width (WF) | 14.8 mm |
| Head Length (LH) | 27 mm |
| Overall Length (OAL) | 120 mm |
| Shank Height (H) | 16 mm |
| Shank Width (B) | 16 mm |