GIM 2.2J-8RA IC830-First choice for soft materials, parting of tubes, small diameters and thin-walled parts. General application on low carbon, alloy and austenitic stainless steel. Low-to-medium feeds.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
GIM 2.2J-8RA IC830
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | GIM-J-RA/LA |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC3345115 |
| ProductName | GIM 2.2J-8RA IC830 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | First choice for soft materials, parting of tubes, small diameters and thin-walled parts. General application on low carbon, alloy and austenitic stainless steel. Low-to-medium feeds. |
| FamilyShortDesc | Utility Single-Sided Inserts for Parting and Grooving Soft Materials, Parting Tubes and Small Diameters |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3345115 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Parting | Slitting | |
| APP1Name | Parting |
| APP2Name | Slitting |
| ItemRemark | |
| Coating | AlTiN+TiN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Parting & Grooving Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0036 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3345115 |
| Grade | IC830 |
| Chip Breaker Type | J |
| Corner Radius (RE) | 0.17 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Cutting Edge Angle Major Right Hand (PSIRR) | 8 Degrees |
| Cutting Width (CW) | 2.2 mm |
| Cutting Width Tolerance (+/-) (CWTOL) | 0.05 mm |
| Insert Length (INSL) | 15.3 mm |
| Insert Width (W1) | 1.7 mm |
| Max. Grooving Feed (fg(max)) | 0.1 mm/rev |
| Min. Grooving Feed (fg(min)) | 0.05 mm/rev |
| Overall Length (OAL) | 15.3 mm |