GIM 3-4LA IC354-Parting, single-sided insert. W-type chipformer, with a central ridge that forms double cavities on the rake face. Most efficient on alloy steel.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
GIM 3-4LA IC354
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | GIM-W-RA/LA |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC3355054 |
| ProductName | GIM 3-4LA IC354 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Parting, single-sided insert. W-type chipformer, with a central ridge that forms double cavities on the rake face. Most efficient on alloy steel. |
| FamilyShortDesc | Single-Sided Screw-Clamped Inserts with Central Ridged Chipformer for Parting Alloy Steel |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3355054 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Parting | Slitting | |
| APP1Name | Parting |
| APP2Name | Slitting |
| ItemRemark | |
| Coating | TiCN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Parting & Grooving Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0038 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3355054 |
| Grade | IC354 |
| Chip Breaker Type | W |
| Corner Radius (RE) | 0.2 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Left Hand |
| Cutting Width (CW) | 3 mm |
| Cutting Width Tolerance (+/-) (CWTOL) | 0.05 mm |
| Insert Length (INSL) | 15.3 mm |
| Insert Width (W1) | 2.4 mm |
| Max. Grooving Feed (fg(max)) | 0.16 mm/rev |
| Min. Grooving Feed (fg(min)) | 0.08 mm/rev |
| Overall Length (OAL) | 15.3 mm |