GIM 4J IC830-First choice for soft materials, parting of tubes, small diameters and thin-walled parts. General applications on low carbon, alloy and austenitic stainless steel. Low-to-medium feeds.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
GIM 4J IC830
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | GIM-J |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC3345121 |
| ProductName | GIM 4J IC830 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | First choice for soft materials, parting of tubes, small diameters and thin-walled parts. General applications on low carbon, alloy and austenitic stainless steel. Low-to-medium feeds. |
| FamilyShortDesc | Utility Single-Sided Inserts for Parting and Grooving Soft Materials, Tubes and Small Diameters |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3345121 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Int. Grooving | Parting | Side Slotting | Slitting | T Slotting | |
| APP1Name | T Slotting |
| APP2Name | Ext. Grooving |
| APP3Name | Int. Grooving |
| APP4Name | Parting |
| APP5Name | Side Slotting |
| APP6Name | Slitting |
| ItemRemark | |
| Coating | AlTiN+TiN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Parting & Grooving Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0056 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3345121 |
| Grade | IC830 |
| Axial Groove Outside Diameter Minimum (DAXN) | 160 mm |
| Chip Breaker Type | J |
| Clearance Angle Major (AN) | 7 Degrees |
| Corner Radius (RE) | 0.25 mm |
| Cutting Width (CW) | 4 mm |
| Insert Length (INSL) | 15.3 mm |