GIMY 420 IC804-Utility single-ended inserts with F/Y-type chipformers, used for deep grooving and turning at low-to-medium feeds. The full-radius inserts can cut arcs to 250°.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
GIMY 420 IC804
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | GIMY (full radius) |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC3352775 |
| ProductName | GIMY 420 IC804 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Utility single-ended inserts with F/Y-type chipformers, used for deep grooving and turning at low-to-medium feeds. The full-radius inserts can cut arcs to 250°. |
| FamilyShortDesc | Utility Single-Ended Inserts for Grooving and Profiling |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3352775 |
| Remarks | DMIN for internal application=70 mm Can cut arcs to 250° |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Ext. Profiling | Face Grooving Along Shaft | Int. Grooving | Int. Profiling | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Ext. Profiling |
| APP3Name | Face Grooving Along Shaft |
| APP4Name | Int. Grooving |
| APP5Name | Int. Profiling |
| ItemRemark | |
| Coating | AlTiN "SUMO TEC" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Groove-Turn Utility Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0054 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3352775 |
| Grade | IC804 |
| Axial Groove Outside Diameter Minimum (DAXN) | 160 mm |
| Chip Breaker Type | Y |
| Clearance Angle Major (AN) | 7 Degrees |
| Corner Radius (RE) | 2 mm |
| Cutting Width (CW) | 4 mm |
| Insert Length (INSL) | 15.3 mm |
| Minimum Bore Diameter (DMIN) | 70 mm |