GIP 3.00E-0.20 IC804-Precision, double-ended inserts for turning and grooving. P-type chipformer, medium-to-high feeds.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
GIP 3.00E-0.20 IC804
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | GIP-E |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC3363749 |
| ProductName | GIP 3.00E-0.20 IC804 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Precision, double-ended inserts for turning and grooving. P-type chipformer, medium-to-high feeds. |
| FamilyShortDesc | Precision Double-Ended Inserts for Grooving and Turning |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3363749 |
| Remarks | DMIN for internal machining = 70 mm For slitting, side slotting and T-slotting applications, the maximum grooving depth is 13 mm. |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Ext. Grooving & Turning | Int. Groove & Turn | Int. Grooving | Side Slotting | Slitting | T Slotting | |
| APP1Name | T Slotting |
| APP2Name | Ext. Grooving |
| APP3Name | Ext. Grooving & Turning |
| APP4Name | Int. Groove & Turn |
| APP5Name | Int. Grooving |
| APP6Name | Side Slotting |
| APP7Name | Slitting |
| ItemRemark | |
| Coating | AlTiN "SUMO TEC" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Groove-Turn Precision Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0043 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3363749 |
| Grade | IC804 |
| Axial Groove Outside Diameter Minimum (DAXN) | 160 mm |
| Clearance Angle Major (AN) | 7 Degrees |
| Corner Radius (RE) | 0.2 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 13 mm |
| Cutting Width (CW) | 3 mm |
| Insert Length (INSL) | 15.3 mm |
| Minimum Bore Diameter (DMIN) | 70 mm |