GIPA 4.00-2.00 IC1520-Precision-ground double-ended inserts, polished to avoid built-up edge, used for external machining of aluminum at medium-to-high feeds.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
GIPA 4.00-2.00 IC1520
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | GIPA (full radius W 3-6) |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC3372278 |
| ProductName | GIPA 4.00-2.00 IC1520 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Precision-ground double-ended inserts, polished to avoid built-up edge, used for external machining of aluminum at medium-to-high feeds. |
| FamilyShortDesc | Precision Double-Ended Inserts with Polished Top Rake for Machining Aluminum |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3372278 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Ext. Profiling | Ext. Turning Aluminum Wheels | Face Grooving | Face Grooving & Turning | Face Grooving Along Shaft | Int. Grooving | Int. Machining Aluminum Wheels | Int. Profiling | Side Slotting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Ext. Profiling |
| APP3Name | Ext. Turning Aluminum Wheels |
| APP4Name | Face Grooving |
| APP5Name | Face Grooving & Turning |
| APP6Name | Face Grooving Along Shaft |
| APP7Name | Int. Grooving |
| APP8Name | Int. Machining Aluminum Wheels |
| ItemRemark | |
| Coating | DLC |
| Cutting Edge Material | |
| Tool Type | Groove Turn AL,HTA Inserts Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Aluminum / Non-Ferrous Materials | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0051 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3372278 |
| Grade | IC1520 |
| Axial Groove Outside Diameter Minimum (DAXN) | 160 mm |
| Clearance Angle Major (AN) | 7 Degrees |
| Corner Radius (RE) | 2 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 13 mm |
| Cutting Width (CW) | 4 mm |
| Insert Length (INSL) | 15 mm |