GIPA 8-35V-1.20 IC1520-V-shaped inserts for machining aluminum wheels.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
GIPA 8-35V-1.20 IC1520
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | GIPA 8-35V (V-shape) |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC3414010 |
| ProductName | GIPA 8-35V-1.20 IC1520 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | V-shaped inserts for machining aluminum wheels. |
| FamilyShortDesc | V-Shaped Inserts for Machining Aluminum Wheels |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3414010 |
| Remarks | Precision ground and polished rake to avoid built-up edge Toolholder seat needs to be modified according to insert profile to ensure clearance |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Turning Aluminum Wheels | Int. Machining Aluminum Wheels | |
| APP1Name | Ext. Turning Aluminum Wheels |
| APP2Name | Int. Machining Aluminum Wheels |
| ItemRemark | |
| Coating | DLC |
| Cutting Edge Material | |
| Tool Type | Groove Turn AL,HTA Inserts Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Aluminum / Non-Ferrous Materials | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0178 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3414010 |
| Grade | IC1520 |
| Clearance Angle Major (AN) | 7 Degrees |
| Corner Radius (RE) | 1.2 mm |
| Cutting Width (CW) | 8 mm |
| Insert Length (INSL) | 30 mm |