GIPI 1.57-0.15 IC806-Precision inserts for internal grooving and recessing. Double-ended, P-type chipformer, medium feeds, min. bore 20 mm.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
GIPI 1.57-0.15 IC806
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | GIPI (CW |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC3363748 |
| ProductName | GIPI 1.57-0.15 IC806 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Precision inserts for internal grooving and recessing. Double-ended, P-type chipformer, medium feeds, min. bore 20 mm. |
| FamilyShortDesc | Precision Double-Ended Inserts for Internal Grooving and Recessing |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3363748 |
| Remarks | The tool pocket should be modified DMIN for internal application=20 mm |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Int. Grooving (side limit) | |
| APP1Name | Int. Grooving (side limit) |
| ItemRemark | |
| Coating | AlTiN "SUMO TEC" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Groove-Turn Precision Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0037 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3363748 |
| Grade | IC806 |
| Chip Breaker Type | P |
| Corner Radius (RE) | 0.15 mm |
| Corner Radius Tolerance (+/-) (RETOL) | 0.03 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 2.5 mm |
| Cutting Width (CW) | 1.57 mm |
| Cutting Width Tolerance (+/-) (CWTOL) | 0.02 mm |
| Insert Length (INSL) | 15.7 mm |
| Insert Width (W1) | 2.2 mm |
| Max. Grooving Feed (fg(max)) | 0.05 mm/rev |
| Minimum Bore Diameter (DMIN) | 30 mm |
| Min. Grooving Feed (fg(min)) | 0.03 mm/rev |
| Overall Length (OAL) | 15.7 mm |