GIPY 4.00-2.00 IC1017-Full radius, precision, sharp edged inserts for external profiling of high temperature alloys. Can cut arcs to 250°, Y-type chipformer for low-to-medium feeds.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
GIPY 4.00-2.00 IC1017
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | GIPY |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC3469872 |
| ProductName | GIPY 4.00-2.00 IC1017 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Full radius, precision, sharp edged inserts for external profiling of high temperature alloys. Can cut arcs to 250°, Y-type chipformer for low-to-medium feeds. |
| FamilyShortDesc | Single-Ended Full Radius Sharp Edged Precision Inserts for Profiling High Temperature Alloys |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3469872 |
| Remarks | Can cut arcs to 250° DMIN for internal machining = 70 mm |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Ext. Profiling | Face Grooving Along Shaft | Int. Grooving | Int. Profiling | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Ext. Profiling |
| APP3Name | Face Grooving Along Shaft |
| APP4Name | Int. Grooving |
| APP5Name | Int. Profiling |
| ItemRemark | |
| Coating | AlTiN |
| Cutting Edge Material | |
| Tool Type | Groove-Turn Precision Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0055 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3469872 |
| Grade | IC1017 |
| Chip Breaker Type | Y |
| Clearance Angle Major (AN) | 7 Degrees |
| Corner Radius (RE) | 2 mm |
| Cutting Width (CW) | 4 mm |
| Insert Length (INSL) | 15.3 mm |
| Minimum Bore Diameter (DMIN) | 70 mm |