GQIN 2.00-0.20 IC808G-4 cutting edges precision grounded inserts for internal grooving and recessing operations
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
GQIN 2.00-0.20 IC808G
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | GQIN |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC3456050 |
| ProductName | GQIN 2.00-0.20 IC808G |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | 4 cutting edges precision grounded inserts for internal grooving and recessing operations |
| FamilyShortDesc | 4 Cutting Edges Precision Grounded Inserts for Internal Grooving and Recessing Operations |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3456050 |
| Remarks | Cutting edge with high positive rake, suitable for parting tubes, thin walled parts and for small diameters Suitable for machining soft materials and bearing steel at low to medium feeds |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Int. Groove & Turn | Int. Grooving | |
| APP1Name | Int. Groove & Turn |
| APP2Name | Int. Grooving |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN+AlTiN+TiN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Parting & Grooving Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Hard Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0034 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3456050 |
| Grade | IC808G |
| Corner Radius (RE) | 0.2 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 2.5 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Neutral |
| Cutting Width (CW) | 2 mm |
| Insert Width (W1) | 3.1 mm |
| Max. Grooving Feed (fg(max)) | 0.06 mm/rev |
| Min. Grooving Feed (fg(min)) | 0.02 mm/rev |