GRIP 4004T IC830-Double-ended inserts, with an optimized chipbreaker for turning & grooving in external, internal and face applications.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
GRIP 4004T IC830
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | GRIP-T |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC3406912 |
| ProductName | GRIP 4004T IC830 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Double-ended inserts, with an optimized chipbreaker for turning & grooving in external, internal and face applications. |
| FamilyShortDesc | Utility Double-Ended Inserts for External, Internal and Face Machining |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3406912 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Ext. Grooving & Turning | Face Grooving | Face Grooving & Turning | Face Grooving Along Shaft | Int. Face Grooving | Int. Groove & Turn | Int. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Ext. Grooving & Turning |
| APP3Name | Face Grooving |
| APP4Name | Face Grooving & Turning |
| APP5Name | Face Grooving Along Shaft |
| APP6Name | Int. Face Grooving |
| APP7Name | Int. Groove & Turn |
| APP8Name | Int. Grooving |
| ItemRemark | |
| Coating | AlTiN+TiN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Groove-Turn Utility Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0052 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3406912 |
| Grade | IC830 |
| Corner Radius (RE) | 0.4 mm |
| Cutting Width (CW) | 4 mm |
| Insert Length (INSL) | 19 mm |