GRIP 5025Y IC804-Full radius double-ended inserts, for turning and grooving in external, internal and face applications.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
GRIP 5025Y IC804
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | GRIP (full radius) |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC3363744 |
| ProductName | GRIP 5025Y IC804 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Full radius double-ended inserts, for turning and grooving in external, internal and face applications. |
| FamilyShortDesc | Utility Double-Ended Full Radius Inserts for External, Internal and Face Machining |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3363744 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Ext. Profiling | Face Grooving | Face Grooving & Turning | Face Grooving Along Shaft | Int. Grooving | Int. Profiling | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Ext. Profiling |
| APP3Name | Face Grooving |
| APP4Name | Face Grooving & Turning |
| APP5Name | Face Grooving Along Shaft |
| APP6Name | Int. Grooving |
| APP7Name | Int. Profiling |
| ItemRemark | |
| Coating | AlTiN "SUMO TEC" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Groove-Turn Utility Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0065 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3363744 |
| Grade | IC804 |
| Axial Groove Outside Diameter Minimum (DAXN) | 0 mm |
| Clearance Angle Major (AN) | 7 Degrees |
| Corner Radius (RE) | 2.5 mm |
| Cutting Width (CW) | 5 mm |
| Insert Length (INSL) | 19 mm |
| Number of Teeth | 2 |