GTGA 16EL/IR 140 IC528-Precision, three cutting edges, shallow grooving inserts, used for external and internal machining.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
GTGA 16EL/IR 140 IC528
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | GTGA |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC3355058 |
| ProductName | GTGA 16EL/IR 140 IC528 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Precision, three cutting edges, shallow grooving inserts, used for external and internal machining. |
| FamilyShortDesc | Precision Shallow Grooving Inserts with 3 Cutting Edges |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3355058 |
| Remarks | Inserts for right-hand external grooving can be used as left-hand internal grooving Use with anvil AE 16-0 on external tools and with anvil AI 16-0 on internal tools |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Int. Grooving | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Int. Grooving |
| ItemRemark | |
| Coating | TiCN+TiN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Groove-Turn Precision Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0050 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3355058 |
| Grade | IC528 |
| Corner Radius (RE) | 0.1 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 1.8 mm |
| Cutting Width (CW) | 1.4 mm |
| Inscribed Circle Diameter (IC) | 9.52 mm |
| Insert Thickness (S) | 3.48 mm |