HFHR 19M-Toolholders for shallow face grooving
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
HFHR 19M
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | HFHR/L-M |
| ToolType | Tool |
| Unit | I |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2500145 |
| ProductName | HFHR 19M |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Toolholders for shallow face grooving |
| FamilyShortDesc | Toolholders for Shallow Face Grooving |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2500145 |
| Remarks | For insert clamping instructions, click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Face Grooving | Face Grooving Along Shaft | |
| APP1Name | Face Grooving |
| APP2Name | Face Grooving Along Shaft |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Face Turning & grooving Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.9017 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2500145 |
| Axial Groove Outside Diameter Minimum (DAXN) | 0.79" |
| Axial Groove Outside Diameter Maximum (DAXX) | 78.74" |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 0.209" |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 0.236" |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 0.118" |
| Functional Width (WF) | 3/4" |
| Head Length (LH) | 1.42" |
| Overall Length (OAL) | 5" |
| Shank Height (H) | 3/4" |
| Shank Width (B) | 3/4" |