HFPN 2010 IC808-Utility double-ended face machining inserts. Can be used for both right or left-hand tools in face grooving and turning applications.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
HFPN 2010 IC808
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | HFPN |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC3313682 |
| ProductName | HFPN 2010 IC808 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Utility double-ended face machining inserts. Can be used for both right or left-hand tools in face grooving and turning applications. |
| FamilyShortDesc | Utility Double-Ended Face Machining Inserts |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3313682 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Face Grooving | Face Grooving & Turning | Face Grooving Along Shaft | |
| APP1Name | Face Grooving |
| APP2Name | Face Grooving & Turning |
| APP3Name | Face Grooving Along Shaft |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN+AlTiN+TiN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Face Turn-Groove Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Cast Iron | Hard Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0330 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3313682 |
| Grade | IC808 |
| Clearance Angle Major (AN) | 7 Degrees |
| Corner Radius (RE) | 1 mm |
| Cutting Width (CW) | 2 mm |
| Insert Length (INSL) | 19.4 mm |