HGHL 25.4-16-3T6-Integral holders for face grooving and turning
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
HGHL 25.4-16-3T6
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | HGHR/L-3 |
| ToolType | Tool |
| Unit | I |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2500703 |
| ProductName | HGHL 25.4-16-3T6 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Integral holders for face grooving and turning |
| FamilyShortDesc | Integral Holders for Face Grooving and Turning |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2500703 |
| Remarks | For insert clamping instructions and for widening limitations, click on More Info HGN & GRIP inserts can be used only with right-hand toolholders, HGPL inserts only with left-hand toolholders |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Face Grooving | Face Grooving & Turning | Face Grooving Along Shaft | |
| APP1Name | Face Grooving |
| APP2Name | Face Grooving & Turning |
| APP3Name | Face Grooving Along Shaft |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Face Turning & grooving Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 1.3558 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2500703 |
| Axial Groove Outside Diameter Minimum (DAXN) | 0.63" |
| Axial Groove Outside Diameter Maximum (DAXX) | 0.98" |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 0.236" |
| Cutting Direction (HAND) | Left Hand |
| Cutting Width (CW) | 0.118" |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 0" |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 0" |
| Functional Width (WF) | 1" |
| Head Length (LH) | 3/4" |
| Overall Length (OAL) | 5" |
| Shank Height (H) | 1" |
| Shank Width (B) | 1" |