HGHR 2020-12-3T6-Integral holders for face grooving and turning
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
HGHR 2020-12-3T6
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | HGHR/L-3 |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2590439 |
| ProductName | HGHR 2020-12-3T6 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Integral holders for face grooving and turning |
| FamilyShortDesc | Integral Holders for Face Grooving and Turning |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2590439 |
| Remarks | For insert clamping instructions and for widening limitations, click on More Info HGN & GRIP inserts can be used only with right-hand toolholders, HGPL inserts only with left-hand toolholders |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Face Grooving | Face Grooving & Turning | Face Grooving Along Shaft | |
| APP1Name | Face Grooving |
| APP2Name | Face Grooving & Turning |
| APP3Name | Face Grooving Along Shaft |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Face Turning & grooving Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.3820 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2590439 |
| Axial Groove Outside Diameter Minimum (DAXN) | 12 mm |
| Axial Groove Outside Diameter Maximum (DAXX) | 16 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 6 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Cutting Width (CW) | 3 mm |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 3.2 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 3 mm |
| Functional Width (WF) | 20 mm |
| Head Length (LH) | 19 mm |
| Overall Length (OAL) | 120 mm |
| Shank Height (H) | 20 mm |
| Shank Width (B) | 20 mm |