IM40 HFIR-MC-Tools for internal grooving and turning with ISO 26622-1(*) tapered shank
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
IM40 HFIR-MC
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | IM-HFIR-MC |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2500498 |
| ProductName | IM40 HFIR-MC |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Tools for internal grooving and turning with ISO 26622-1(*) tapered shank |
| FamilyShortDesc | Tools for Internal Grooving and Turning with ISO 26622-1(*) Tapered Shank |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2500498 |
| Remarks | (*) Tools with orientation holes in the flange groove can be supplied on request DGN & GRIP 4.. - 6.. inserts can be used only with right-hand tools, HGPL 4.. - 6.. inserts with left-hand tools After initial groove, no limitation to widening groove outward or toward center |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Face Grooving | Face Grooving & Turning | Int. Face Grooving | Int. Face Recessing | |
| APP1Name | Face Grooving |
| APP2Name | Face Grooving & Turning |
| APP3Name | Int. Face Grooving |
| APP4Name | Int. Face Recessing |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Face Turning & grooving Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.4810 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2500498 |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 40 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 5.3 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Cutting Width (CW) | 4 mm |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 6 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 3 mm |
| Functional Width (WF) | 11.3 mm |
| Overall Length (OAL) | 105 mm |