MM TRD22-W55-14P-4T08 IC908-Interchangeable solid carbide milling heads for 55° partial profile thread milling
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
MM TRD22-W55-14P-4T08 IC908
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | MM TRD-W |
| ToolType | Solid |
| Unit | M |
| PackSize | 2 |
| product_code | ISC3415200 |
| ProductName | MM TRD22-W55-14P-4T08 IC908 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242117 |
| FamilyDesc | Interchangeable solid carbide milling heads for 55° partial profile thread milling |
| FamilyShortDesc | Interchangeable Solid Carbide Milling Heads for 55° Partial Profile Thread Milling |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3415200 |
| Remarks | For clamping keys (should be ordered separately), tightening torques and clamping instructions, click on More Info Do not apply lubricant to the threaded connection B.S.84 Internal & External tolerance: Medium class |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | External Thread Milling | Internal Thread Milling | |
| APP1Name | External Thread Milling |
| APP2Name | Internal Thread Milling |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Solid carbide thread mills |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Cast Iron | Hard Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | THFT | |
| Package Weight | 0.0220 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3415200 |
| Grade | IC908 |
| Connection Code Machine Side (CCMS) | MultiMaster |
| Connection Thread Nominal Size Machine Side (THSZMS) | T08 |
| Corner Radius (RE) | 0.2 mm |
| Cutting Diameter (DC) | 21.7 mm |
| Flute Count (NOF) | 4 |
| Overall Length (OAL) | 12.66 mm |
| Standard | DIN ISO 228, B.S. 84 |
| Thread Diameter Size (TDZ) | G3/4 |
| Thread Form Type (THFT) | WH55 |