MT20F13 12UN-MMTT10 IC908-Carbide milling heads with a threaded (MULTI-MASTER) connection for internal UN thread profile
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
MT20F13 12UN-MMTT10 IC908
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | MT-UN-MM |
| ToolType | Solid |
| Unit | M |
| PackSize | 2 |
| product_code | ISC3322079 |
| ProductName | MT20F13 12UN-MMTT10 IC908 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242117 |
| FamilyDesc | Carbide milling heads with a threaded (MULTI-MASTER) connection for internal UN thread profile |
| FamilyShortDesc | Carbide Milling Heads with a Threaded Connection for Internal UN Thread Profile |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3322079 |
| Remarks | Note: Description and dimensions relate to the new products with clamping flats For clamping keys (to be ordered separately), tightening torques and clamping instructions, click on More Info Do not apply lubricant to the threaded connection |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Internal Thread Milling | |
| APP1Name | Internal Thread Milling |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Solid carbide thread mills |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Cast Iron | Hard Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | UNF |THFT | |
| Package Weight | 0.0870 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3322079 |
| Grade | IC908 |
| Connection Code Machine Side (CCMS) | MultiMaster |
| Connection Thread Nominal Size Machine Side (THSZMS) | T10 |
| Cutting Diameter (DC) | 20 mm |
| Flute Count (NOF) | 6 |
| Functional Length (LF) | 21 mm |
| Overall Length (OAL) | 32.75 mm |
| Thread Diameter Size (TDZ) | |
| Thread Form Type (THFT) | UN60 |
| Threads per Inch (TPI) | 12 |