MTE D1.16-1-W1.00-30-Indexable threading endmills with Weldon shank and coolant holes.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
MTE D1.16-1-W1.00-30
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | MTE D |
| ToolType | Tool |
| Unit | I |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3323480 |
| ProductName | MTE D1.16-1-W1.00-30 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Indexable threading endmills with Weldon shank and coolant holes. |
| FamilyShortDesc | Indexable Threading Endmills |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3323480 |
| Remarks | Tool cutting diameter should not exceed 2/3 of thread bore diameter All endmills are equipped with a bore for internal coolant |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | External Thread Milling | Internal Thread Milling | |
| APP1Name | External Thread Milling |
| APP2Name | Internal Thread Milling |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Indexable thread mills |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.9656 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 3323480 |
| Body Diameter (BD) | 0.874" |
| Connection Code Machine Side (CCMS) | Weldon |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 1" |
| Coolant Supply Property (CSP) | Coolant Thru |
| Cutting Diameter (DC) | 1.156" |
| Depth of Cut Maximum (APMX) | 1.181" |
| Flute Count (NOF) | 1 |
| Overall Length (OAL) | 4-1/4" |
| Shank Type | Weldon |
| Usable Length (LU) | 1.96" |