MTE D21-1-W20-21-Indexable threading endmills with Weldon shank and coolant holes.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
MTE D21-1-W20-21
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | MTE D |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3346906 |
| ProductName | MTE D21-1-W20-21 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Indexable threading endmills with Weldon shank and coolant holes. |
| FamilyShortDesc | Indexable Threading Endmills |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3346906 |
| Remarks | For adaptation click on More Info. All endmills are equipped with a bore for internal coolant Tool cutting diameter should not exceed 2/3 of thread bore diameter |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | External Thread Milling | Internal Thread Milling | |
| APP1Name | External Thread Milling |
| APP2Name | Internal Thread Milling |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Indexable thread mills |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.2610 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 3346906 |
| Body Diameter (BD) | 15.9 mm |
| Connection Code Machine Side (CCMS) | Weldon |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 20 mm |
| Coolant Supply Property (CSP) | Coolant Thru |
| Cutting Diameter (DC) | 21 mm |
| Depth of Cut Maximum (APMX) | 21 mm |
| Flute Count (NOF) | 1 |
| Overall Length (OAL) | 94 mm |
| Shank Type | Weldon |
| Usable Length (LU) | 40 mm |