MTECI 0604C12 A60 IC902-60° partial profile solid carbide thread mills with coolant holes in the large diameters, for internal and external threads. Single cutting edge, used for deep threads and where very long overhang is required.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
MTECI 0604C12 A60 IC902
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | MTECI-A60 |
| ToolType | Solid |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3329687 |
| ProductName | MTECI 0604C12 A60 IC902 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23241614 |
| FamilyDesc | 60° partial profile solid carbide thread mills with coolant holes in the large diameters, for internal and external threads. Single cutting edge, used for deep threads and where very long overhang is required. |
| FamilyShortDesc | 60° Partial Profile Solid Carbide Thread Mills for Internal and External Threads |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3329687 |
| Remarks | For (a) and detailed cutting recommendations, click on More Info DIN13 , ISO 68-1, ISO 965 (1&2) - Internal tolerance: 6H, External tolerance: 6g ANSI/ASME B1.1 - Internal tolerance: 2B, External tolerance: 2A |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | External Thread Milling | Internal Thread Milling | |
| APP1Name | External Thread Milling |
| APP2Name | Internal Thread Milling |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Solid carbide thread mills |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Cast Iron | Hard Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | THFT | |
| Package Weight | 0.0230 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3329687 |
| Grade | IC902 |
| Connection Code Machine Side (CCMS) | Cylindrical |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 6 mm |
| Coolant Supply Property (CSP) | External |
| Cutting Diameter (DC) | 4 mm |
| Flute Count (NOF) | 3 |
| Overall Length (OAL) | 58 mm |
| Pitch External | 0.50-1.00 mm |
| Pitch Internal | 0.50-1.00 mm |
| Pitch TPI External (TPI Ext) | 48-24 |
| Pitch TPI Internal (TPI Int) | 48-24 |
| Shank Type | Round |
| Thread Form Type (THFT) | M60 |
| Thread Size | (a) Several Sizes |
| Usable Length (LU) | 12.5 mm |