MTSRH 45-6M-N-Shell mills with coolant holes for helical threading inserts
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
MTSRH 45-6M-N
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | MTSRH (helical shell mill) |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3409901 |
| ProductName | MTSRH 45-6M-N |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Shell mills with coolant holes for helical threading inserts |
| FamilyShortDesc | Shell Mills with Coolant Holes for Helical Threading Inserts |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3409901 |
| Remarks | ISCAR can provide special contour inserts on request For adaptation click on More Info. |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | External Thread Milling | Internal Thread Milling | |
| APP1Name | External Thread Milling |
| APP2Name | Internal Thread Milling |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Indexable thread mills |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.4300 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 3409901 |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 22 mm |
| Coolant Supply Property (CSP) | Coolant Thru |
| Cutting Diameter (DC) | 45 mm |
| Depth of Cut Maximum (APMX) | 37 mm |
| Flute Count (NOF) | 6 |
| Overall Length (OAL) | 60 mm |
| Thread Type (TTP_DF2) | INT |