PCHL 25.4-24-5-Grooving, parting and recessing holders carrying inserts with 5 cutting edges.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
PCHL 25.4-24-5
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | PCHR/L-24 |
| ToolType | Tool |
| Unit | I |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2302960 |
| ProductName | PCHL 25.4-24-5 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Grooving, parting and recessing holders carrying inserts with 5 cutting edges. |
| FamilyShortDesc | Grooving, Parting and Recessing Holders Carrying Inserts with 5 Cutting Edges |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2302960 |
| Remarks | WF=f1+f2 (according to insert width (CW) being used) |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | Threading (Ext.) Groove Turn T | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| APP3Name | Threading (Ext.) Groove Turn T |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Parting & Grooving Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 1.5785 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2302960 |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 0.252" |
| Cutting Direction (HAND) | Left Hand |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 0.205" |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 0.126" |
| Head Length (LH) | 0.8" |
| Overall Length (OAL) | 5-1/2" |
| Shank Height (H) | 1" |
| Shank Width (B) | 1" |
| Tool Assembly Length (LTA) | 1.71" |