PCHR 12-24-JHP-QC-Grooving, parting, and recessing tools with safety lock clamping for five cutting-edged pentagonal-shaped inserts. SAFE-T-LOCK clamping mechanism with superior insert stability for fast and precise indexing.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
PCHR 12-24-JHP-QC
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | PCHR/L-24-JHP-QC/MC |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3456179 |
| ProductName | PCHR 12-24-JHP-QC |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Grooving, parting, and recessing tools with safety lock clamping for five cutting-edged pentagonal-shaped inserts. SAFE-T-LOCK clamping mechanism with superior insert stability for fast and precise indexing. |
| FamilyShortDesc | Grooving, Parting and Recessing Tools with Safety Lock Clamping for Five Cutting Edged Inserts |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3456179 |
| Remarks | For more details click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Ext. Grooving & Turning | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Ext. Grooving & Turning |
| APP3Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.1850 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 3456179 |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 6.4 mm |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 3.18 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 0.5 mm |
| Functional Width (WF) | 10.5 mm |
| Head Bottom Offset Height (HBH) | 8 mm |
| Head Length (LH) | 23.5 mm |
| Overall Length (OAL) | 100 mm |
| Shank Height (H) | 12 mm |
| Shank Width (B) | 12 mm |