PCHR 16-D32-2-JHP-Tools with channels for high pressure coolant, carrying 5 cutting edged inserts, used for parting and grooving.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
PCHR 16-D32-2-JHP
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | PCHR/L-D-JHP |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3304729 |
| ProductName | PCHR 16-D32-2-JHP |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Tools with channels for high pressure coolant, carrying 5 cutting edged inserts, used for parting and grooving. |
| FamilyShortDesc | Grooving and Parting Tools with Channels for High-Pressure Coolant Carrying Inserts with 5 Cutting Edges |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3304729 |
| Remarks | For parting and grooving range, click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Parting & Grooving Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.3280 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 3304729 |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 2.4 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 2 mm |
| Head Length (LH) | 25.9 mm |
| Overall Height (OAH) | 41 mm |
| Overall Length (OAL) | 120 mm |
| Shank Height (H) | 16 mm |
| Shank Width (B) | 16 mm |
| Tool Assembly Length (LTA) | 53.5 mm |
| Work Piece Parting Diameter Maximum (CUTDIA) | 32 mm |