PCHRS 20-24-Toolholders carrying PENTACUT inserts (with 5 cutting edges) for grooving, parting and recessing next to high shoulders.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
PCHRS 20-24
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | PCHRS/LS |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2395265 |
| ProductName | PCHRS 20-24 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Toolholders carrying PENTACUT inserts (with 5 cutting edges) for grooving, parting and recessing next to high shoulders. |
| FamilyShortDesc | Holders Carrying Inserts with 5 Cutting Edges for Grooving, Parting and Recessing Next to High Shoulders |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2395265 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Parting & Grooving Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.3990 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2395265 |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 4.8 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 0.8 mm |
| Head Length (LH) | 19.5 mm |
| Overall Height (OAH) | 25 mm |
| Overall Length (OAL) | 120 mm |
| Shank Height (H) | 20 mm |
| Shank Width (B) | 20 mm |
| Tool Assembly Length (LTA) | 35.93 mm |