PENTA 17L08SP6D-RS IC1007-Pentagonal inserts (5 edges) for Parting miniature Parts, high positive rake inclination and sharp cutting edge. Low cutting forces, easy chip breaking. Used on soft materials, thin parts.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
PENTA 17L08SP6D-RS IC1007
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | PENTA 17R/L-SP-RS |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 5 |
| product_code | ISC3391144 |
| ProductName | PENTA 17L08SP6D-RS IC1007 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Pentagonal inserts (5 edges) for Parting miniature Parts, high positive rake inclination and sharp cutting edge. Low cutting forces, easy chip breaking. Used on soft materials, thin parts. |
| FamilyShortDesc | Pentagonal Inserts (5 edges) with a High Positive Rake for Parting Soft Materials |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3391144 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Cast Iron | Hard Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0046 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3391144 |
| Grade | IC1007 |
| Corner Radius (RE) | 0 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 2.5 mm |
| Cutting Width (CW) | 0.8 mm |
| Max. Grooving Feed (fg(max)) | 0.04 mm/rev |
| Min. Grooving Feed (fg(min)) | 0.02 mm/rev |
| Work Piece Parting Diameter Maximum (CUTDIA) | 5 mm |