PENTA 17N043P000RS IC1008-Precision grooving and parting pentagonal inserts with a very positive rake inclination and sharp cutting edge. Low cutting forces, reduced built-up edge. Used on soft materials, thin parts and general parting at low feed.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
PENTA 17N043P000RS IC1008
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | PENTA 17-P-RS/LS |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 5 |
| product_code | ISC3341547 |
| ProductName | PENTA 17N043P000RS IC1008 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Precision grooving and parting pentagonal inserts with a very positive rake inclination and sharp cutting edge. Low cutting forces, reduced built-up edge. Used on soft materials, thin parts and general parting at low feed. |
| FamilyShortDesc | Pentagonal Inserts for Grooving and Parting Soft Materials, and Miniature Parts |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3341547 |
| Remarks | For parting and grooving range, click on More Info. |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Ext. Grooving & Turning | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Ext. Grooving & Turning |
| APP3Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN+TiN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Cast Iron | Hard Materials | Aluminum / Non-Ferrous Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0062 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3341547 |
| Grade | IC1008 |
| Chip Breaker Type | P |
| Corner Radius (RE) | 0 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 1 mm |
| Cutting Width (CW) | 0.43 mm |
| Inscribed Circle Diameter (IC) | 18.22 mm |
| Work Piece Parting Diameter Maximum (CUTDIA) | 2 mm |