PENTA 24N075PF005 IC30N-Parting and precision grooving inserts for soft and small parts. High positive rake, P-type has more positive rake, smaller radii and no edge honing vs. the PF-type. Most economical system with 5 cutting edges.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
PENTA 24N075PF005 IC30N
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | PENTA 24N-PF/P |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 5 |
| product_code | ISC3334953 |
| ProductName | PENTA 24N075PF005 IC30N |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Parting and precision grooving inserts for soft and small parts. High positive rake, P-type has more positive rake, smaller radii and no edge honing vs. the PF-type. Most economical system with 5 cutting edges. |
| FamilyShortDesc | Pentagonal Inserts with a High Positive Flat Rake for Parting and Precision Grooving |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3334953 |
| Remarks | For parting and grooving range, click on More Info. |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Ext. Grooving & Turning | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Ext. Grooving & Turning |
| APP3Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Coating | Uncoated |
| Cutting Edge Material | Cermet |
| Tool Type | Parting & Grooving Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Hard Materials | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0062 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3334953 |
| Grade | IC30N |
| Chip Breaker Type | PF |
| Corner Radius (RE) | 0.05 mm |
| Corner Radius Tolerance (+/-) (RETOL) | 0.02 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 2.5 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Neutral |
| Cutting Width (CW) | 0.75 mm |
| Cutting Width Tolerance (+/-) (CWTOL) | 0.02 mm |
| Insert Rake Angle (GAN) | 6 Degrees |
| Insert Width (W1) | 4 mm |
| Max. Grooving Feed (fg(max)) | 0.05 mm/rev |
| Min. Grooving Feed (fg(min)) | 0.02 mm/rev |