PENTA 24N157C079 IC908-Full radius grooving inserts with 5 cutting edges. First choice for grooving hard materials and tough applications. A positive rake, single cavity, negative land and shoulders, provides extra cutting-edge strength.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
PENTA 24N157C079 IC908
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | PENTA 24N-C (full radius) |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 5 |
| product_code | ISC3335538 |
| ProductName | PENTA 24N157C079 IC908 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Full radius grooving inserts with 5 cutting edges. First choice for grooving hard materials and tough applications. A positive rake, single cavity, negative land and shoulders, provides extra cutting-edge strength. |
| FamilyShortDesc | Full Radius Grooving Inserts with 5 Cutting Edges for Hard Materials and Tough Applications |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3335538 |
| Remarks | Recessing is possible only with 2.39 mm and wider inserts For parting and grooving range, click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Ext. Grooving & Turning | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Ext. Grooving & Turning |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Parting & Grooving Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Cast Iron | Hard Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0110 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3335538 |
| Grade | IC908 |
| Chip Breaker Type | C |
| Corner Radius (RE) | 0.79 mm |
| Corner Radius Tolerance (+/-) (RETOL) | 0.1 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 3 mm |
| Cutting Width (CW) | 1.57 mm |
| Cutting Width Tolerance (+/-) (CWTOL) | 0.02 mm |
| Insert Width (W1) | 4 mm |
| Max. Grooving Feed (fg(max)) | 0.12 mm/rev |
| Min. Grooving Feed (fg(min)) | 0.04 mm/rev |